کمر درد
دیگر علل کمر درد
آوریل 16, 2019

فيزيوتراپي در سالمندان

منبع: مرکز توسعه آموزش مجازی پارس

با توجه به اينکه سالمندان عزيز با بالا رفتن سن و کاهش فعاليت روزانه دچار ضعف و ناتواني مي شوند لازم است زير نظر فيزيوتراپيست ماهر به حرکت ورزشي ادامه داده و از بروز مشکلات پيشگيري نمايند. در پايان اشاره به اين نکته ضروري است که يکي از دلايل ثمر بخش بودن درمان بيماران در کشور هاي پيشرفته وجود ارتباط تنگاتنگ بين پزشک معالج از قبيل: جراح ارتوپد، جراح اعصاب، داخل اعصاب، متخصص روماتولوژي، متخصص قلب و عروق و متخصص ريه و جراح و … با ساير کادر درمان همچون تيم توانبخشي (فيزيوتراپيست) مي باشد بنابرين اگر روزي بتوانيم بين پزشک معالج و فيزيوتراپيست ارتباط تنگاتنگ درماني را بيش از پيش تقويت کنيم فيزيوتراپي مي تواند گام بلندي را در درمان فيزيکي بيماران سکته مغزي، فلج اندام ها، آرتروز زانو، ضايعات مفاصل و ستون فقرات و عوارض شکستگي، ضايعات نخاعي، بيماران قلبي و عروقي و ريوي و … بردارد.

مهمترين روشهاي درماني در فيزيوتراپي عبارتند از :

۱) الکتروتراپي توسط دستگاههاي گوناگون الکتريکي درد بيمار کاهش يافته و پروسه ترميم بافتها را سرعت مي بخشد در اين روش از موارد زير استفاده مي شود.

الف) امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش

ب) تحريکات الکتريکي پوستي

ج) امواج مافوق صوت

د) ميدانهاي الکتريکي و مغناطيسي

ه) ليز

۲) حرکت درماني حرکت دادن قسمتهاي مختلف بدن بوسيله خود بيمار يا متخصص فيزيوتراپي حرکت درماني ناميده مي شود اين روش درماني مورد استعمال وسيعي براي معالجه ضايعاتي بدن دارد خصوصاْ مدت زماني که بيمار بستري است بايستي حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهاي جلوگيري نمود.

۳) ماساژ يکي از قديمي ترين روشهاي درماني است که توسط متخصص فيزيوتراپي به کمک دست يا از طريق دستگاه ماساژ الکتريکي صورت مي گيرد.

۴) آبدرماني يا هيدروتراپي در اين روش از آب به شکل استخر يا حوضچه هاي آب گرم يا آب معدني و …….. استفاده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *