پارگی رباط صلیبی
ترمیم پارگی رباط صلیبی جلویی
فوریه 26, 2019
توانبخشی رباط صلیبی
توانبخشی بعد از ترمیم رباط صلیبی جلویی چگونه است؟
فوریه 27, 2019

درمان پارگی رباط صلیبی جلویی

درمان پارگی رباط صلیبی جلویی

معمولا زمانی که یک فرد دچار صانحه پارگی رباط صلیبی می شود، پزشک معالج می تواند از مقدار بی ثبات بودن زانوی مصدوم و دردی که بیمار متحمل می شود، میزان آسیب دیدگی را تخمین زد. اما معمولا برای یافتن میزان دقیق آسیب دیدگی MRI ناحیه مورد آسیب توسط پزشک تجویز خواهد شد. با کمک گرفتن از این روش مقدار مصدومیت نواحی دیگر زانو به خوبی قابل رویت خواهد شد. سپس با توجه به مقدار آسیب دیدگی مصدوم از حالت های زیر برای درمان استفاده می شود.

در اولین مرحله ابتدا باید از راهکاری برای بازسازی و درمان رباط صلیبی جلویی پای مصدوم با استفاده از قرار دادن کمپرس آب یخ روی ناحیه آسیب دیده و استراحت، بانداژ کردن زانو و قرار دادن و ثابت کردن آن در ارتفاع مناسب استفاده شود. سپس بعد از آن باید از ورزش هایی خاص که توسط فیزیوتراپ ها به فرد حادثه دیده پیشنهاد می شود کمک گرفت. اگر در این مرحله فرد درد زیادی را احساس نکند می توان بدون استفاده از عمل جراحی، درمان را برای او آغاز کرد.

باید توجه شود که بیمار حتما باید از انجام فعالیت های سنگین و ورزش ها، در طول زمان درمان و ترمیم رباط صلیبی جلویی ممانعت کند. زیرا احتمال آسیب دیده شدن بیشتر رباط به دلیل حساس بودن موضع آسیب دیده وجود خواهد داشت.

جراحی برای ترمیم رباط صلیبی جلویی چه زمانی انجام خواهد شد؟

معمولا اگر شدت آسیب دیدگی فرد حادثه دیده بالا باشد و وی از نظر فیزیکی به مشکل حادی دچار نشده باشد و در سنین جوانی این اتفاق رخ دهد، فرد با استفاده از جراحی تحت درمان قرار میگیرد. این سریع ترین حالتی است که فرد می تواند به زندگی عادی خود و انجام ورزش های گوناگون بازگردد. البته قبل از آن که فرد تحت عمل جراحی قرار بگیرد، تحت نظر پزشک متخصص فعالیت هایی توصیه می شود که با استفاده از انجام آنها سیستم بدن بیمار تقویت شود و برای عمل جراحی آماده می شود.

برای انجام گرفتن عمل جراحی پزشک معالج از یک آرتروسکوپ کمک میگیرد تا بتواند استخوان ناحیه مورد نظر را سوراخ کند و رباط آسیب دیده را به طور کامل بردارد و پیوند جدید را جایگذاری کند. این پیوند معمولا از کشکک زانو و یا پشت ران بیمار برداشته خواهد شد. اینکه کدام یک از این دو برای بیمار استفاده شود بستگی به نظر پزشک و شرایط بیمار خواهد داشت. به طور معمول بعد از ۶ ماه بدن با پیوند جدید سازگار و هماهنگ می شود و بیمار می تواند زندگی عادی خود را از سر بگیرد.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *