درمان آرتروز زانو
آرتروز زانو شدید را چگونه درمان کنیم؟
مارس 4, 2019
آب آوردن زانو
با ورزش، آب آوردن زانو را درمان کنید!
مارس 6, 2019

درمان آرتروز زانو در طب اسلامی

طب اسلامی

در دنیای امروز در انتخاب بهترین روش درمان چالش بزرگی وجود دارد. در گذشته طبهای اسلامی بسیار رایج بوده است. اما متاسفانه به تدریج با پیشرفت علم، نقش آنها کمرنگ شده و جای خود را به درمانهای پزشکی نوین داده اند. اما سوالی که مطرح خواهد شد این است که آیا باید به درمان آرتروز زانو در طب اسلامی اعتماد کنیم؟ پاسخ این سوال ریشه در نوع باور، فرهنگ و بیماری شما دارد. از آنجایی که نوع درمان شما به میزان باور و اعتقاد شما نسبت به آن علم رابطه ی مستقیم دارد، لذا اول درمانی را انتخاب کنید که برای شما احساس بهتری ایجاد کند. طب های سنتی و پزشکی نوین هیچکدام به تنهایی کامل نیستند و معمولا برخی از درمانهای سنتی مانند استفاده از سبزیجات و میوه های خاص، در کنار استفاده از داروهای خاص و یا بعد از انجام جراحی به بازگشت بدن کمک شایانی کرده اند.

توصیه های درمان آرتروز زانو در طب اسلامی

آرتروز زانو یکی از مشکلاتیست که افراد آن را درسنین بالا تجربه خواهند کرد. آرتروز پروسه ای طبیعی است که به علت ساییدگی غضروف زانو و تخریب استخوان زیرین آن اتفاق می افتد. برای کاهش عوارض ناشی از آرتروز درمانهای مختلفی موجود است که در 2 دسته ی کلی درمانهای پزشکی و درمانهای سنتی تقسیم میشوند. روش های پزشکی شامل انواع درمان های دارویی، جراحی و فیزیوتراپی است و طب سنتی نیز شامل استفاده از گیاهان دارویی و توصیه های درمان آرتروز زانو در طب اسلامی است. رویکرد اصلی در طب سنتی و اسلامی تقسیم بندی مزاج و رفتار بدن به دسته بندی های بلغم، سودا و صفراوی است. برای مثال در نوع زانو درد صفراوی، علت ایجاد درد از صفرا بوده و باعث خشکی مفصل می شود. در دسته ی بلغمی، که در زنان شیوع بیشتری دارد، بلغم در زانو رسوبمی کند و تورم را باعث می شود. در دسته ی سودایی نیز مفصل از خشکی و سردی رنج می برد.

میوه در درمان آرتروز زانو در طب اسلامی

در درمان سنتی آرتروز، سبزیجات و میوه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. میوه ها هرکدام دارای ویژگی های خاصی هستند که در درمان و رفع عوارض بیماری ها تاثیر به سزایی دارند. از جمله میوه هایی که در درمان مشکلات آرتروز استفاده می شده اند، مانند زیتون. پژوهشگران سنتی بر این باور اند که زیتون خاصیت ضد فشار خون و کاهنده ی درد مفاصل را دارا هستند و مصرف آن در طبع بلغمی مفید خواهد بود. یکی دیگر از این سبزیجات، کرفس است. کرفس به علت خاصیت ضد درد و التهابی ای که دارد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. یکی دیگر از این سبزیجات مفید، سیر است. سیر یکی از سبزیجاتی است که بیماری هایی که به علت دردهای منتشره در کل بدن ایجاد شده اند را از بین می برد و باعث بهبود طبع بلغمی خواهد شد. انجیر نیز به علت خاصیت ضد درد و استحکام بخشی مفاصل و عضلات مورد توجه متخصصان طب سنتی و اسلامی است.

 

بیشتر بخوانید:

جلوگیری از آرتروز، چه کاری می توانید انجام دهید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *