آرتروز زانو
آرتروز زانو در جوانان، تشخیص و درمان
مارس 2, 2019
طب اسلامی
درمان آرتروز زانو در طب اسلامی
مارس 6, 2019

آرتروز زانو شدید را چگونه درمان کنیم؟

درمان آرتروز زانو

چگونه آرتروز زانو شدید را درمان کنیم؟

آرتروز زانو یکی از پروسه های طبیعی بدن است که با سالخوردگی اتفاق خواهد افتاد. شدت علائم و عوارض این روند، در بدن هر فردی متفاوت خواهد بود و این تفاوت به سن فرد، مقدار فعالیت روزانه، محل زندگی، شرایط جسمی فرد مثل وزن و بیماریهای زمینه ای، شرایط روحی فرد و نیز نوع اقلیم آب و هوایی بستگی خواهد داشت. زمانی که فرد شرایط بدی در هریک از زمینه های بالا را دارا باشد، شانس اینکه عوارض شدیدتری در وی ظاهر بشود بیشتر می شود. حال زمانی که آرتروز شدید می شود، فرد را در زندگی روزانه اش دچار مشکل خواهد کرد و این سوال برای وی شکل به وجود می آید که چگونه آرتروز شدید را تحت درمان قرار دهیم؟

جواب این سوال را باید بدین صورت داد که از آنجایی که آرتروز پروسه ای پیشرونده است در هنگام شدید شدن تنها میتوان علایم فرد را کاهش داد اما درمان قطعی بیمار تعویض مفصل است و استفاده از راه حل های پیشگیری از آرتروز بسیار مفیدتر واقع خواهد شد.

آیا درد آرتروز زانو شدید شده است ؟

آیا درد آرتروز زانو شدید شده است؟ این سوالی است که اکثر افراد با سنین بالا در پی یافتن جواب آن می گردند. فیزیوتراپی زانو که به تدریج در بدن شما بوجود می آید، روندی بسیار طبیعی خواهد بود. که در تمامی افراد اتفاق خواهد افتاد اما میزان عوارض آن در هر فرد متفاوت است. علایم آرتروز شدید زانو عبارت اند از درد، گرفتگی عضلانی شدید، التهاب، خستگی سریع و در مراحل آخر تغییر شکل استخوانی.

در صورتیکه شما دچار  آرتروز شدید زانو شده باشید، یک یا چند تا از علایم بالا را دارا هستید. هنگامیکه پزشک متخصص در شما تشخیص شروع آرتروز را میدهد، باید پس از مشورت با پزشک و متخصص فیزیوتراپی، بهترین راه درمان علائم و جلوگیری از پیشرفت آن را انتخاب کنید. یکی از بهترین راه ها تغییر سبک زندگی غلط و شروع ورزش مناسب خواهد بود. با تغییر سبک زندگی ،عوامل فشار آورنده و ناصحیح کنار رفته و بدن شروع به بازسازی خود خواهد کرد.

راه درمان آرتروز زانو شدید

امروزه با پیشرفت علم، دانشمندان در پی یافتن بهترین راه درمان برای آرتروز زانو شدید می باشند و علم نوین فرد را به سمت زندگی فعال تر و نیز نیاز به عمل جراحی کمتر، سوق خواهد داد.لذا در این زمینه، راههای مختلفی وجود دارد که برخی از آنها عبارت خواهند بود از: ازون تراپی. ازون تراپی علمی نوین است که با تزریق گاز اوزون داخل مفصل باعث بالا بردن جریان خون در ناحیه و متعاقبا بالا رفتن میزان ترمیم می شود. راه دیگر لیزر درمانیست که با استفاده از لیزرهای پر توان مناطق آسیب دیده مفصل را خارج می کنند و سلول سازی ناحیه را تحریک می کنند. درمان دیگر استفاده از سلولهای بنیادی است که در این روش با استفاده از سلولهای بنیادی که به داخل مفصل تزریق شده اند، موجب بالابردن قدرت ترمیم و سلول سازی در ناحیه می شود. و آخرین راه تعویض مفصل است که در این درمان، مفصل آسیب دیده کاملا خارج می شود و با یک مفصل مصنوعی دیگر جایگزین خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

صدای تق تق زانو… آیا واقعا بد است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *