آب آوردن زانو
با ورزش، آب آوردن زانو را درمان کنید!
مارس 6, 2019
کمر درد
از عوامل کمر درد
آوریل 15, 2019

آرتروز زانو در سالمندان؛ بررسی خطرات

آرتروز سالمندان

Knee pain

خطرات آرتروز زانو در سالمندان

زانو بسیار مفصل پیجیده ای است که دارای اعضا مختلفی همچون منیسک ها، رباط های اطراف، کشکک زانو و بورس ها می باشد. هرکدام از این عناصر نقش مهمی را عهده دار هستند که به طور کلی بر روی ثبات مفصلی، حرکت صحیح زانو و انتقال مناسب وزن بدن به زمین تاثیر گذار هستند. زمانی که در این مفصل پروسه ی آرتروز رخ بدهد، ثبات مفصل کاهش می یابد و نیز حرکت در آن دچار اختلال خواهد شد و در نتیجه راه رفتن و انتقال وزن بدن به زمین دچار مشکل می شود. لذا یکی از مهمترین خطرات آرتروز زانو در سالمندان، زمین خوردن خواهد بود. این صانحه یکی از شایع ترین اتفاق هایی است که در سالمندان رخ می دهد و به علت آسیب مفاصل و کاهش تعادل وقوع آن قابل پیش بینی است. از دیگر خطرات آرتروز میتوان به تغییر شکل فیزیوتراپی زانو اشاره کرد که زانو به شکل پرانتزی تغییر شکل پیدا می کند و فرد درد زیادی را متحمل می شود. در حالت های پیشرفته ی زانوی پرانتزی، حتما باید عمل جراحی تعویض مفصل زانو صورت گیرد.

کپسول آرتروز زانو در سالمندان

آرتروز پروسه ی تخریب مفصلی است که با بالا رفتن سن اتفاق خواهد افتاد. این بیماری در افراد غیر قابل پیشگیری است اما میتوان اثرات و عوارض آن را در بدن، به حداقل رساند. با توجه به شغل فرد، وضعیت بدنی، بیماری های زمینه ای، ارگونومی محل کار و زندگی میزان آسیب دیدگی مفصلی متفاوت خواهد بود. یکی از راه های تسکین درد و تا حدودی کند کردن روند آرتروز مفصلی بخصوص در زانو، استفاده از داروهای موثر است. داروهای مسکن به منظور کاهش درد، داروری کورتون برای خاصیت ضد التهابی، داروهای غضروف ساز برای تحریک سلول ها و ساختن غضروف و کپسول آرتروز زانو در سالمندان که شامل مکملهای کلسیم، منیزیم و دیگر مواد معدنی مورد نیاز می باشد. دوز داروها با توجه به علائم فرد انتخاب می شود و استفاده این داروها نباید لزوما باهم باشد و ممکن است هر فردی، داروی خاصی را مصرف کند.

عوارض آرتروز زانو در سالمندان

آرتروز زانو همان روند تخریب مفصلی است. در طول زندگی، فشارهای مداوم بسیاری به مفاصل بدن وارد می شود. کارهای روزانه همچون بالا و پایین رفتن از پله، استفاده از کفش های نامناسب و پاشنه بلند، بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین و انجام برخی ورزش ها به صورت حرفه ای، هنگامی که به صورت مداوم و تکراری انجام گیرد به نوعی یک فشار همیشگی بر روی مفصل به وجود خواهد آورد که این خود در طی زمان باعث به وجود آمدن آرتروز بخصوص در مفاصلی مانند فیزیوتراپی می شود. زانو یکی از مفاصل کلیدی بدن است که نقش مهمی در راه رفتن و حفظ راستای بدن و نیز انتقال وزن بدن به زمین دارد لذا این مفصل بسیار مستعد آسیب دیدگی خواهد بود. هنگامی که آرتروز به وجود می آید، طبعاٌ عوارضی را نیز با خود به همراه می آورد. یکی از عوارض آرتروز زانو در سالمندان، علاوه بر درد، ایجاد ناتوانی سالمند در انجام برخی فعالیت ها از جمله محدودیت در بالا پایین و رفتن از پله هاست.

 

بیشتر بخوانید:

آرتروز زانو شدید را چگونه درمان کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *