درمان آرتروز زانو
آرتروز زانو را با جراحی یا بدون جراحی درمان کنیم؟
فوریه 28, 2019
درمان آرتروز زانو
آرتروز زانو شدید را چگونه درمان کنیم؟
مارس 4, 2019

آرتروز زانو در جوانان، تشخیص و درمان

آرتروز زانو

آرتروز زانو درد در جوانان

ممکن است که فکر کنید که آرتروز زانو بیماری است که تنها در سنین بالا رخ خواهد داد و امکان ندارد که در جوانی به بیماری آرتروز زانو مبتلا شوید. این در حالی است که بیماری های متابولیک و التهابی، بی تحرکی ، وزن بالا ، ضعف عضلات مفصل زانو ،عفونت ،اختلالات راستای زانو همانند زانو ضربدری و زانو پرانتزی ، ضربه مستقیم به مفصل و فعالیت های ورزشی شدید عواملی خواهند بود که موجب ابتلا به آرتروز زانو در جوانان خواهد شد. درد، تورم، گرم و ملتهب بودن مفصل زانو ، خشکی و محدودیت حرکتی زانو از جمله علائم آرتروز زانو در جوانان است. پزشک با دستگاه فیزیوتراپی و انجام تست های اختصاصی مربوط به آرتروز زانو علت درد و مشکل زانو را تشخیص می دهد و بهترین درمان را برای بیمار در نظر خواهد گرفت.

تشخیص آرتروز زانو در جوانان

استئوارتروز زانو یکی از شایع ترین علل درد و محدودیت عملکردی در زانو می باشد. گرچه این وضعیت بیشتر در افراد مسن و کم تحرک دیده می شود. اما ممکن است افراد جوان و جمعیت ورزشکاران را نیز درگیر خود کند. این بیماری در جوانان معمولا بعد از آسیب ساختار های زانو در اثر ضربه و کاهش ثبات مفصل، ضعف عضلات اطراف مفصل زانو بیماری های عفونی و التهابی و همچنین ورزش های سنگین و شدید ایجاد می شود. آرتروز زانو در جوانان با کمک علائم بیمار، عکس های رادیوگرافی، MRI و همچنین تست های اختصاصی آرتروز زانو تشخیص داده می شود. اما گاهی تشخیص آرتروز زانو در جوانان و ورزشکاران به دلیل افزایش سطح تحمل درد. در آن ها بسیار مشکل می باشد. اما درمان آن ها با سایر بیماران مبتلا به استئوآرتروز زانو یکسان می باشد.

درمان آرتروز زانو در جوانان

آرتروز زانو بیماری پیشرونده تخریب غضروف مفصلی است که عموما در سنین بالای 60 سال رخ خواهد داد. دو نوع اصلی آرتروز زانو وجو دارد. در استئو آرتروز اولیه علت بیماری نامشخص است و معمولا با افزایش سن و افزایش فشار و تخریب غضروف مفصلی درد بیمار آغاز خواهد شد. اما در استئو آرتروز ثانویه علت آرتروز زانو ممکن است ضربه ، بیماری های متابولیک ، اختلالات مادرزادی و یائسگی زودرس باشد . استئو آرتروز ثانویه در سنین زیر 40 سال رخ می دهد. همچنین وزن بالا، بد راستایی های زانو ، ضعف عضلات و شلی لیگامان های مفصل زانو می توانند از عواملی باشند که موجب ابتلا جوانان به استئوآرتروز زانو می شوند. درمان آرتروز زانو در جوانان شامل کاهش وزن ، کاهش درد و التهاب ، کاهش فشار بر زانو ، درمان بیماری های زمینه ای همانند التهابات مفصلی و عفونت و تقویت عضلات مفصل زانو است.

 

بیشتر بخوانید:

نشانه های آرتروز در آقایان و بانوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *